сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 1
home Вести

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Дизелот поскапува за 3,5 денари

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Дизелот поскапува за 3,5 денари

Владата ќе воведе еколошка такса за литар дизел и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со која практично ќе се зголеми цената на горивата за граѓаните.

Оваа мерка премиерот ја најави на денешната прес конференција на која рече дека Владата планира сериозни вложување во екологијата и обновливите извори на енергија.

Претходно на ова предупредија и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ:

„ Заев воведува и нов данок, нова давачка наречена еколошки надомест со кој дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари. Заев не ги прашал граѓаните, ниту отворил дебата, Заев го планирал овој данок и го ставил во ребалансот во делот на планиран приход.“

Коронавирус