вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 152
home Вести

Владата прогласи дводневна жалост во Македонија

Владата прогласи дводневна жалост во Македонија

Владата на Република Македонија вечерва донесе одлука утре и задутре да ги прогласи за денови на жалост.

Согласно со одлуката на Владата 14 и 15 февруари ќе бидат денови на жалост во знак на почит кон загинатите патници во автобусот кој доцна попладнето се преврти на автопатот Скопје-Тетово.

Најновата вест е дека 14 патници се загинати.

Од вкупно згрижените 37 лица во ГОБ „8 Септември“, четири се во критична состојба, а сериозна е и состојбата на уште двајца повредени кои се хоспитализирани во Ургентниот центар. Седум лица го загубиле животот на самото место на несреќата, а другите седум им подлегнале на повредите.

Имињата на 14 загинати се уште не се соопштени зашто во тек е нивна идетификација на Институтот за судска медицина.

Локални избори 2021