недела, 4. декември 2022. Вести денес: 69
home Вести

Владата контра ДУИ: Не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата

Владата контра ДУИ: Не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, велат од Владата за МИА, по толкувањата во јавноста на изјавата на лидерот на ДУИ и коалициски партнер во Владата Али Ахмети околу државните симболи.

-Во изјавата на г. Ахмети не забележавме дека тој изјави дека наводно било разговарано со премиерот Заев или со било кој друг претставник на политичките субјекти во власта. Сметаме дека државата треба да се фокусира со сите свои капацитети на политиките кои носат развој, економија и повеќе пари за граѓаните. Владата ќе продолжи на тој пат, потенцираат од Владата.

Ахмети во интервју за ТВ Клан, како што пренесоа дел од медиумите, вели дека „се разговарало и за химната и за грбот и за знамето, како и дека овие се прашања за кои е потребен консензус, но ова повеќе ќе зависи од договор помеѓу Македонците“.

Најнови вести

Коронавирус