сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 11
home Вести

„Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот“

„Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот“

Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот. Граѓаните и оваа зима ќе дишаат нечист воздух, а власта нема да реализира ниту една мерка да ги ублажи последиците, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Граѓаните 2 месеци дишаат загаден  воздух со присуство на канцерогени честички неколкукратно над дозволеното. Скопје 2 месеци е меѓу десетте најзагадени градови во светот, додека најзагаден град во Европа, стои во партиската реакција и се додава:

„СДСМ потроши 7 милијарди евра за две години, а ниту денар од тоа не даде за подобрување  на аерозагадувањето. СДСМ ја зацрни државата, дадоа безброј ветувања, а ниту едно реализираа. Токму затоа оваа власт мора да си замине. Зората мора да изгрее. Македонија мора да тргне напред“.