среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Владата ќе додели шест милиони денари помош за Австралија

Владата ќе додели шест милиони денари помош за Австралија

Владата денеска на редовната втора седница донесе одлука од резервите на Буџетот за 2020 година да бидат одобрени 6.000.000 денари за помош за настраданите од пожарите во Австралија.

Повеќе од пет милиони хектари земја се изгорени во пожарите што ги зафатија сите шест австралиски држави и една територија, во кои има и човечки жртви и стотици уништени имоти.

Во изминатите денови се регистрирани екстремни температури во државите Нов Јужен Велс, Викторија и Јужна Австралија. Во делови од Сиднеј викендот беа измерени 48 Целзиусови степени  и ветрови од 80 км на час.

Локални избори 2021