понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Владата доживува дебакл: Се фрлија милионски суми за прославата, а очајна посетеност- народот не ја проголта лагата (ФОТО)

Владата доживува дебакл: Се фрлија милионски суми за прославата, а очајна посетеност- народот не ја проголта лагата (ФОТО)
гевгелија

Владата доживеја дебакл откако „фрли“ милионска сума за прославата, а доби очајна посетеност. Народот овој пат не ја проголта лагата.

Организацијата на прослави во 15 градови, каде би се славела поканата која Македонија ја доби за членство во НАТО, а тие градови се Скопје, Битола, Струмица, Струга, Охрид, Велес, Гевгелија, Гостивар, Кавадарци, Кичево, Кочани, Куманово, Прилеп, Тетово и во Штип, доживеја вистински дебакл.

Едвај 300 луѓе во родната Струмица на Зоран Заев. 70 луѓе во Кочани, по 100 во Тетово и во Струга. Празни плоштади и во останатите градови.

Информациите од терен говорат дека и тие во мал број што отишле на прославата се функционери од СДСМ, обичен народ скоро и да нема. Граѓаните овој пат не ја проголтаа лагата на власта- јасно се спротивставија на капитулантските политики. Македонците не го слават срамниот договор и промената на името.

Иако од власта постојано инсистираат дека граѓаните го поддржуваат нивниот пат и начин да се стигне до ЕУ и НАТО, вечерва низ сите 15 градови каде се одржуваат „прослави“, тие кажаа НЕ на капитулантските политики на власта.

ШТИП
ГОСТИВАР
КАВАДАРЦИ
КОЧАНИ
СТРУГА
ТЕТОВО
ОХРИД
СТРУМИЦА

Најнови вести

Коронавирус