понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 153
home Вести

Вкупно 949 пациенти починати од Ковид-19, активни 7399 случаи

Вкупно 949 пациенти починати од Ковид-19, активни 7399 случаи

Нови 628 случаи со Ковид-19 од 2236 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа.

Од нив во Скопје има 353, Куманово 33, Штип 13, Прилеп 36, Тетово 33, Струга 11, Велес 34, Битола 28, Охрид 17, Кавадарци 7, Гостивар 7, Струмица 20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод 2, Берово 2, Виница 1, Делчево 4, Свети Николе 6, Кичево 6, Ресен 1, Неготино 2.

Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од: Скопје 281, Куманово 18, Дебар 12, Штип 6, Прилеп 9, Тетово 31, Струга 4, Велес 9, Битола 15, Охрид 8, Кавадарци 9, Гостивар 11, Гевгелија 10, Струмица 14, Крива Паланка 12, Радовиш 3, Кочани 15, Пробиштип 1, Пехчево 2, Берово 9, Валандово 2, Виница 6, Делчево 31, Кратово 1, Свети Николе 3, Кичево 7, Неготино 2.

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 27827. Во државава вкупно оздравени се 19479 пациенти, а починати се 949 лица. Во моментот има 7399 активни случаи.

Направените 2236 теста се преку: ИЈЗ-404, ЦЈЗ Скопје-80, Авицена-398, Биотек-254, МАНУ -283, Жан Митрев (Филип Втори) -366, Систина со PCR метода -246 , лабораторија Лаор –68, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-58, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-61, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 10 позитивни мајки, 3 деца и 3 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 304 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Најнови вести

Коронавирус