понеделник, 13. јули 2020. Вести денес: 145
home Вести

Вкупно 1941 заразен со коронавирус во Македонија, дознајте колку има во вашиот град

Вкупно 1941 заразен со коронавирус во Македонија, дознајте колку има во вашиот град

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-16, Куманово2 и Прилеп-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1941, бројката на оздравени пациенти е 1411, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417. Последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 701, активни 189, Куманово – 425, активни 26, Дебар – 51, активни 0, Штип-38, активни 3, Прилеп –208, активни 53, Тетово – 165, активни 70, Струга – 71, активни 4, Велес – 127, активни 45, Битола –28, активни 7, Охрид –21, активни 6,  Кавадарци – 5, активни 0 , Гостивар –21, активни 4, Гевгелија – 4, активни 0.

Струмица – 3, активни 1, Крива Паланка- 6, активни 1, Радовиш – 4, активни 0, Крушево – 3, активни 0, Кочани – 31, активни 0, Пробиштип – 2, активни 0, Кичево – 2, активни 0, Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар – 1, активни 0, Македонски Брод – 2, активни 0.

Пехчево- 3, активни 1, Делчево-1, активни 0, Валандово -1, активни 0, Виница – 3, активни 1, Кратово-2, активни 1, Берово-1, активни 1, Свети Николе-1, активни 1.