понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 31
home Вести

„Вистинскиот референдум за името граѓаните го имаа на 8 септември, 91-та година“

„Вистинскиот референдум за името граѓаните го имаа на 8 септември, 91-та година“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Алсат М, телевизија посочи дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прашањето за името е кристално чист. Тој истакна дека граѓаните го кажале својот став во однос на тоа како сакаат да се нарекува нивната држава на референдумот кој се одржа на 8 септември 1991 година кога во огромно мнозинство својот глас го дале за Република Македонија, независна и суверена.

-Ние сме јасни чисти и кристални во нашиот став. Единствен важечки правен документ во оваа држава кој што ја детерминира државност е резултат на волјата на граѓаните во 1991-та година кога огромно мнозинство од граѓани на оваа држава рекоа дека ова е Република Македонија, суверена и независна држава. И тука нема никаква дилема, потенцираше Мицкоски.

Мицкоски истакна дека сето останато е резултат на политичари, корумпирани, уценети и притиснати да направат нешто за кое што се срамат денеска и кое што е навистина спротивно на интересите на македонскиот народ, македонската нација и македонската држава. За да одиме чекор назад потребни ни се 80 пратеници и бадинтерово мнозинство, вели Мицкоски.

Коронавирус