понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Вистинска биткa се води во Собранието вечерва на седницата на Комисијата за образование

Вистинска биткa се води во Собранието вечерва на седницата на Комисијата за образование

Вистинска рововска битка се случува доцна вечерва во Собранието на Р.Македонија, поради дискусијата во Комисијата за образование на која меѓу останатите точки, предлог е укинување на предметот историја и спојување во еден предмет заедно со други хуманистички науки.

Пратениците на опозицијата, од кои 14 на ВМРО-ДПМНЕ од 11.00 утринава се присутни на седницата на Комисијата која не се пренесува во живо на Собранискиот сервис на МРТВ.

Претседател на Комисијата за образование е Жаклина Лазаревска од СДСМ, која неколку пати се обидела да им одземе збор на пратениците од опозицијата.

Седницата на комисијата е се уште во тек.

Најнови вести

Коронавирус