сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Високи температури и голем УВ индекс, избегнувајте непотребно излегување надвор

Високи температури и голем УВ индекс, избегнувајте непотребно излегување надвор

Денес според метеоролозите не очекува вистинско летно време.

Според управата за хидрометеоролошки работи во Македонија времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб ветер од променлив правец. 

Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 степени целзиусови.

УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8.

До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло.

Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови во попладневните часови ќе има нестабилна облачност на места со пороен дожд и грмежи.

Коронавирус