среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 96
home Вести

Вимателно возете, намалена видливост на повеќе патни правци

Вимателно возете, намалена видливост на повеќе патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради појава на магла од 100 – 150м. има на патниот правец Велес – Штип, до 100м. на патниот правец Тетово – Скопје, од 20 – 30м. на патниот правец Дебар – Струга, до 50м. на патниот правец Куманово – Св. Николе, до 50м. на планинскиот превој Ѓавато и до 100м. на планинскиот превој Плетвар.

Патниот правец Р2332 Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и Р1301 – Трпејца), од 15.11.2019 до 01.04.2020 е затворен за сообраќај за сите видови возила.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус