четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 128
home Вести

Викенд временска прогноза: Подгответе се за обилни врнежи и засилен ветер

Викенд временска прогноза: Подгответе се за обилни врнежи и засилен ветер

За време на викендот под влијание на влажни воздушни бранови од Медитеранот, ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд и со засилен јужен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

В сабота врнежите ќе бидат претежно во западните делови на земјата, каде ќе бидат и пообилни.

В недела врнежи ќе има насекаде, локално пообилни (над 30 литри на квадартен метар) и проследени со силен јужен ветер со брзина од над 70 километри на час, во форма на невреме.

Коронавирус