среда, 2. декември 2020. Вести денес: 210
home Вести

Виенски Стандард: Со СЈО е завршено- Каков разговор е снимен меѓу Камчев, Боки 13 и Јанева на „спикер“?

Виенски Стандард: Со СЈО е завршено- Каков разговор е снимен меѓу Камчев, Боки 13 и Јанева на „спикер“?

Афера за корупција во која е вклучена специјалната обвинителка Катица Јанева ја тресе довербата во политиката и државата.

Тоа беше симбол на надеж, на иднина, на правда. Катица Јанева, шеф на специјалното обвинителство, создадено во 2015 година за чистење на стариот корумпиран систем во северна Македонија веќе неколку денови е најголемото разочарување на малата на југоисточна Европа. Таа е осомничена дека интервенирала за многу пари во еден случај. Сега е во фаза на оставка.

Во центарот на скандалот се наоѓаат аудио снимките од разговорот помеѓу Камчев и Јанева, кој самиот Камчев ги снимил. Обвинителот го потврди постоењето на снимките. Сепак, Јанева во моментов не се смета за осомничена. За неа само се вели дека го примила Бојан Јовановски двапати во својата канцеларија во Специјалното јавно обвинителство.

Скандалот доаѓа во деликатно време. Бидејќи специјалниот обвинител може да ја извршува својата работа понатаму само ако со нов закон стане дел од постоечкиот правосуден систем за што е потребно двотретинско мнозинство во парламентот. Сè уште е нејасно дали опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го одобри тој нов закон, тие сега сакаат да влијаат на распределбата на обвинителите како услов на согласноста, пишува порталот судство.мк.

Коронавирус