сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 74
home Вести

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Заев и Ципрас

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Заев и Ципрас

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска за прв пат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

„Започна средбата со премиерот на Република Грција, Ципрас. Отворено разговараме и градиме меѓусебна доверба во интерес на граѓаните“, напиша Заев на официјалниот „Твитер“ профил.

Од Владата соопштуваат дека премиерите на двете земји дополнително ќе одлучат дали ќе дадат изјави за медиумите откако ќе заврши средбата.

Коронавирус