сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 46
home Вести

Видео: Српските хеликоптери вчера имале 21 налет над Дренак, испуштиле 25 тони вода

Видео: Српските хеликоптери вчера имале 21 налет над Дренак, испуштиле 25 тони вода

Хеликоптерите на српското Министерството за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во кумановското село Дренак, вчера имале 21 налет и испуштиле околу 25 тони вода.

По наредба на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, четири хеликоптери, три пожарникарни, од кои „bel“- a и еден „H-145“, беа испратени да им помогнат на колегите од Македонија и населението, додека четвртиот “газела” се користи за извидување и насочување.

Коронавирус