недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 59
home Вести

ВИДЕО: Протест на вработените во Охис пред Владата

ВИДЕО: Протест на вработените во Охис пред Владата

Поранешните вработени во фабриката Охис денеска ја блокираа улицата кај Владата во строгиот центар на градот.

Тие бараат исплата на 24-те неисплатени плати.

Тие како и неодамна ветија дека ќе протестираат секој вторник и петок се додека Владата не ги исполни нивните барања.

Нивните очекувања главно се однесуваат за исплата на побарувања од стечајната постапка за 24 неисплатени плати и за затворање на придонесите од плата за периодот од јуни 2012 година до октомври 2013 година, како и во списокот за обесштетувања од стечајната маса на АД Охис да бидат вклучени и вработените од фабриката „Малон” АД Охис.

Коронавирус