вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 161
home Вести

ВИДЕО: Преку протест бараат ослободување на Томор Морина кој беше уапсен во Македонија

ВИДЕО: Преку протест бараат ослободување на Томор Морина кој беше уапсен во Македонија

Во центарот на Ѓаковица денеска се одржа протест со барање за ослободување на поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово (ОВК) од овој град, Томор Морина.

Тој минатата недела беше уапсен од македонската полиција врз основа на потерница од Интерпол.

Барање до властите во Скопје за ослободување на Морина претходно упатија и властите и политичките субјекти во Приштина, како и политичките субјекти на Албанците во Македонија.

Лајм објави видео од протестот:

Коронавирус