вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Мицкоски на народна прослава во Црешево заигра со мештаните

ВИДЕО: Мицкоски на народна прослава во Црешево заигра со мештаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес е во Црешево по повод денешниот христијански празник, Велигден.

-Денес имав чест да бидам во Црешево, општина Гази Баба. На граѓаните им го честитав големиот Христијански празник Воскресение Христово Велигден. Овој ден нека донесе среќа, добро здравје, и биреќет за секое семејство. Жалната вистина за Македонија е дека денес граѓаните живеат лошо, со стегнати срца, со кнедла во грлото. Нема семејство кое не се соочува со сериозни проблеми, некаде е тоа егзистенцијална природа, некогаш тоа е неправда нанесена од системот, а некаде огромното мнозинство на блиски роднини и пријатели се веќе иселени. Имаме ерозија на, не само политичките, туку и општествените морални вредности. И не е тоа системот за кој се бореа нашите предци и тоа не е системот кој ние го посакуваме. Затоа постои разочараност на граѓаните. Но има надеж, мора и може да биде подобро. Посакувам и обединување и надминување на делбите, но не врз основа на тесногради лични интереси, туку темелено на заедничките интереси на Македонија. Бидејќи тоа е нашиот заеднички дом, напиша Мицкоски на Фејсбук.

 

Коронавирус