сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 94
home Вести

ВИДЕО: Бунт на Ромите во Прилеп- ја бараат локалната власт и нивниот советник?

ВИДЕО: Бунт на Ромите во Прилеп- ја бараат локалната власт и нивниот советник?

Ромите од населбата „Тризла” во Прилеп утрово излегоа на протест на улица. Причината за тоа неофицијално е исклучување на приклучоци за струја.

При овој настан вербално беа и нападнати полициски службеници при интеренција за исклучување на струјата поради неплатен долг.

Насобраните граѓани го бараа советникот од Ромите во Советот на Општина Прилеп и локалната власт да застане на нивна страна.


Еве што предвидуваше програмата на Илија Јованоски и СДСМ за ромската населба:

Коронавирус