четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 5
home Вести

Величковски на заседание на воениот комитет на НАТО во Брисел

Величковски на заседание на  воениот комитет на НАТО во Брисел

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски денеска ќе учествува на 178-то заседание на воениот комитет на НАТО во формат на началници на генералштабови, кое се оддржува во седиштето на НАТО во Брисел.

На заседанието, генералот Величковски ќе учествува на првите две сесии во формат на началници на генералштабови на земјите учеснички во мисијата „Одлучна поддршка“ и земјите-партнери на НАТО на кои ќе има свое обраќање.

Воениот комитет на НАТО во формат на началници на генералштабови заседава двапати годишно со цел разгледување на актуелните мисии и операции на НАТО, како и обезбедување на воени совети на Алијансата при справување со глобалните безбедносни предизвици.

На едно од годишните заседанија учествуваат и партнерските нации на НАТО и учесниците во мировната мисија во Авганистан.

Коронавирус