сабота, 23. септември 2023. Вести денес: 54
home Вести

Веќе не знаат што лажат: За бројот на администрацијата Заев тврди дека е 149 илјади, Манчевски вели дека е 128 илјади

Веќе не знаат што лажат: За бројот на администрацијата Заев тврди дека е 149 илјади, Манчевски вели дека е 128 илјади

Зоран Заев во последното свое интервју тврдеше дека бројката на администрација која работи е 149 илјади вработени.

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, пак вели дека, дека има 128 илјади вработени во државната администрација. Со оглед на тоа дека министерот го има увидот во бројките се покажува дека премиерот Заев не ја говорел вистината.

-Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, изјави Манчевски.

Овие две бројки, и таа на Заев и онаа на Манчевски е далеку од 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите.

Очекувањата се дека оваа бројка од 128 илјади ќе се зголемува бидејќи Владата на СДСМ донесе во собранието нов закон за државна администрација со кој се рушат критериумите за вработување преку мерит системот и се отвора врата за нови партиски вработувања.