понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 128
home Вести

ВЕЧЕРВА ДОАЃА ОБОЕНИОТ ДОЖД – силниот ветер ќе донесе пустинска прашина, еве ги деталите

ВЕЧЕРВА ДОАЃА ОБОЕНИОТ ДОЖД – силниот ветер ќе донесе пустинска прашина, еве ги деталите

Времето денеска ќе биде облачно и со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните делови. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

На повеќе места ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, над 70 км/час.

Поради изразеното јужно струење ќе има транспорт на пустинска прашина, што ќе предизвика на места дождот да биде обоен.

Во вечерните часови во поголем дел од земјава врнежите ќе престанат.

Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17 степени.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија