петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Вести

„Вечерни лист“: Заев му ги даде аргументите на Макрон за да ја блокира Македонија

„Вечерни лист“: Заев му ги даде аргументите на Макрон за да ја блокира Македонија

„Нашиот концепт е неантиквизација и несеверализација на Македонија, туку ширење на македонизмот“.

Во разговор за хрватскиот портал „Вечерни лист“ претседателот на најголемата македонска опозиција ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не смета дека ЕУ донела неправедна одлука околу отпочнување на датумот за преговори со Македонија, туку таа одлука ја смета како последица од тригодишната катастрофална политика на премиерот Зоран Заев.

На прашањето дали очекувавте францускиот претседател Емануел Макрон да го спречи отпочнувањето на преговорите со ЕУ откако Македонија ги исполни сите работи, Мицкоски вели дека кога се зборува дека Македонија ги исполнила сите работи, треба да се дефинираат кои се тие работи.

-Поточно можам да се сложам дека ги исполнивме оние услови во кои активно учествуваше опозицијата, тука мислам на работите во парламентот, активното учество во процесот на усогласување на одредени законски решенија, потоа лобирање на ВМРО-ДПМНЕ во нашите сестрински партии за поддршка на датумот, започнување на преговори и рационално и конструктивно однесување на а ВМРО-ДПМНЕ и покрај сите провокации на власта и приведувањето на членовите на Извршниот и Централниот комитет на партијата, итн., но акутниот проблем во нашето општество остана криминал, корупција, политички притисок врз судиите и обвинителите и генерално неточно, што владата им го доставува на Брисел, вели Мицкоски.

Тој додава дека Зоран Заев, кога беше градоначалник на Струмица, за време на мандатот честопати беше осомничен за сторено кривично дело.

-Јавноста на ЕУ може да заборави, но македонската јавност не може да заборави дека претседателот Бранко Црвенковски, мислејќи дека случајот има политичка позадина, го укина под сомнение дека нелегално стекнал милиони евра во изградба на трговски центар преку јавно- приватно партнерство, тој беше ослободен од обвиненијата за уцена и уценување на судиите кога бесрамно барал мито од граѓаните за да заврши работа што требаше да ја изврши по службена должност како градоначалник. Можеби користел зборови што ги отсликуваат европските вредности како позадина, но зад сцената тој е едноставно деспот. Сето ова го забележаа нашите сојузници од ЕУ, а некои од нив ни испратија пораки дека треба итно да се европеизираме дома, а потоа да се преселиме во ЕУ.

Целото интервју на Мицкоски можете да го прочитате ТУКА.

Коронавирус