понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 59
home Вести

Васко Ефтов е нов директор на телевизија Алфа

Васко Ефтов е нов директор на телевизија Алфа

Познатиот новинар и уредник Васко Ефтов од денеска е управител на телевизија Алфа, дознава Лидер од извори во медиумот.

На директорската позиција Ефтов доаѓа како автор на емисија „Во Центар“ која се емитува токму на Алфа и претставува најгледан ТВ продукт на телевизијата.

Ефтов неговата кариера ја има започнато во осумдесетите години како новинар во НИП Нова Македонија. Во деведесетите ја почнува неговата емисија, која од тогаш па наваму е политичка емисија со најдолг континуитет во Македонија и постојано котира на врвот во рејтинзите на гледаност, на која телевизија и да се емитува, пишува Лидер.

Телевизија Алфа е телевизија со национална концесија.