недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Василевска: Заев е подготвен да даде се и тоа требаше да им биде јасно и на неговите поддржувачи кои сега не може да се свестат

Василевска: Заев е подготвен да даде се и тоа требаше да им биде јасно и на неговите поддржувачи кои сега не може да се свестат

Вакви прашања за историјата, за фактите не можат да се премолчат. Не може кога има вакви ставови од премиер. Секоја приказна има свој почеток и крај, ќе заврши и оваа на Заев. Мора да гледаме неколку димензии на ова прашање. Не случајно се прави ваков сканадл како за претходните избори кога се делеше поткуп и никој не коментира и тоа не е случајно. Заев ќе даде се и тоа требаше да им биде јасно и на неговите поддржувачи и тие сега не може да се свестат на кое ниво дојде левицата, рече Иванка Василевска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето во емисјата Заспиј ако можеш што се емитува на телевизија Алфа коментирајќи ги ставовите на премирот Зоран Заев во интервјуто дадено за БГНЕС.

Таа укажа дека Бугарите и плаќаа репарации и на Југославија и на Македонија.

-На пример има 1947 година се регулираат односите меѓу победниците и окупаторот. Парискиот договор од 1947 ја третира Бугарија како сојузник на Хитлер и таа мораше да плати 45 милиони американски долари како репарација за окупацијата тој долг е отплатен во 1964 година, рече Василевска.

Коронавирус