петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 153
home Вести

„Вашингтон пост“: Десетици илјади поддржувачи на опозицијата протестираа во Македонија

„Вашингтон пост“: Десетици илјади поддржувачи на опозицијата протестираа во Македонија

Десетици илјади поддржувачи на опозицијата, протестираа пред главната владина зграда во Македонија во саботата, барајќи предвремени избори, пишува еден од највлијателните американски медиуми, весникот „Вашингтон пост“ само неколку часа по одржаниот протест на ВМРО-ДПМНЕ.

-Конзервативната партија ВМРО-ДПМНЕ, која управуваше во 2006-2017 година, повика на демонстрации велејќи дека левичарската влада презела “апокалиптични” потези за време на својата една година на власт, пишува влијателниот весник.

Влијателниот весник пренесува изјава од лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, „кој рече дека протестот е “почеток на крајот” за актуелната влада и повика на предвремени избори што ќе се одржат следниот март или април. Тој рече дека треба да се формира техничка влада пред изборите.

Весникот го цитира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој пред протестот изјавил дека власта првата година ја минала во обнова на земјата по 11 години владеење на конзервативците.

Во написот се наведува дека за Мицкоски владата на Заев работи на штета на националните интереси со преговорите за името со Грција и дека опозицијата никогаш нема да го смени Уставот на земјата за да го промени уставното име.

„Вашингтон пост“ не дава точна проценка на бројот на учесниците на митингот, туку ја користи фразата „десетици илјади“ што во англискиот јазик може да значи меѓу дваесет и 100 илјади луѓе, но вообичаено со фокус на повисоката бројка.

Најнови вести

Коронавирус