среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 101
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Варвициотис: Макрон не се занимаваше со Преспа – Добар или лош, договорот е тој

Варвициотис: Макрон не се занимаваше со Преспа – Добар или лош, договорот е тој

На начинот на кој францускиот претседател Емануел Макрон политички управуваше со прашањето на Европскиот совет, во суштина се најде наспроти нашите национални интереси, изјави алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис во интервју за емисијата „Брејнсторминг” на грчката телевизија „Aкцион 24″.

– Господинот Макрон го блокираше процесот на проширување, господинот Макрон не се занимаваше со Преспа, ова го велам бидејќи слушам различни противници на Договорот од Преспа. Господинот Макрон на начинот на кој политички управуваше со прашањето на Европскиот совет, во суштина се најде наспроти нашите национални интереси – објасни Варвициотис.
Како што јави дописничката на МИА од Атина, во однос на Договорот од Преспа, тој вели дека има „опашки”, но и истакнува дека „добар или лош, договорот е тој, времето не се враќа назад”.

Варвициотис коментира дека „е лудо” тоа што Атина и Скопје се договорија за текст, а како „условеност е ставена Европската унија без да биде потписник”.

– Во член 1 параграф 10 и 11 се вели дека што се однесува до употребата на документите во внатрешноста, ќе постои преоден период од пет години, а во однос на новите документи овие ќе се менуваат со отворањето на поглавјата на пристапниот процес. Ова е јасно кажано и е грешка во договорот, грешка е. Тоа им да дава право на соседите да одлагаат, да не го спроведуваат она што требаше да го спроведат од 12 август – вели алтернативниот шеф на грчката дипломатија.
На прашањето што ќе се случи доколку на изборите победи ВМРО-ДПМНЕ и не го почитува Договорот, Варвициотис вели дека тоа ќе ја одведе и Атина „кон поразличен став во рамките на Европската унија”.

Коронавирус