четврток, 23. март 2023. Вести денес: 74
home Вести

Валшман: Договор за избори да, но здравјето на граѓаните на прво место

Валшман: Договор за избори да, но здравјето на граѓаните на прво место

Членот на Европскиот парламент и членот за соработка на групата Македонија, Марион Валшман, на Твитер напиша дека на Македонија и се потребни избори, но нагласи дека тоа не треба да го загрози здравјето на граѓаните.

Денешната бројка на заболени од коронавирусот е 175 новозаболени, а вкупната бројка на заразени се искачи на 3538. Бројот од ден на ден е се поголем, а власта на Заев и СДСМ е упорна со спроведувањето на брзи избори, што е спротивно и на мислењето на германската ЦДУ чии член е Валшман.

Зоран Заев со ваквиот потег може да донесе до нагло зголемување на бројот на заболени, коментираат аналитичарите.

loading...