вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 52
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски од Штип

home Вести

„Вакво колективно преименување и менување на идентитетот немало ниту во апертхејдот“

„Вакво колективно преименување и менување на идентитетот немало ниту во апертхејдот“

-Јас навистина не можам да го разберам ова чувство кај овие луѓе кој е мотивот што до толку сакаат да си ја понижат сопствената држава, сопствениот народ и сопствените граѓани, истакна Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отвореното студио на Алфа говорејќи за Преспанскиот договор.

„Не знам што е тоа што толку ги мотивира. Може малце барем да се има некое елементарно човечко достоинство, една елементарна национална припадност. Нека се сетат на тие луѓе што биле жртви за оваа држава и за овој народ. Навистина се чудам. Ваков јуриш не е направен ниту во времето на апартхејдот во Јужна Африка ниту пак во време на инквизицијата“, потенцираше Мицкоски додавајќи дека во историјата овие поглавја ќе бидат изучувани како посебно поглавје.

Коронавирус