недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Вакцинирајте ги децата, коронавирусот не е пречка за имунизацијата

Вакцинирајте ги децата, коронавирусот не е пречка за имунизацијата

Здравите бебиња и претшколскитешколските деца ќе се вакцинираат според календарот за имунизација, информира министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција.

Филипче рече дека според мислењето на Комитетот за имунизација нема пречки да се следи календарот за имунизација на здравите бебиња и деца во претшколска возраст.

-Не се одложуваат вакцините кај новороденчињата и претшколските деца. Кај школските деца вакцините можат да се одложат и до 2 месеци, рече Филипче.

Најнови вести

Локални избори 2021