сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 81
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Узунов: Останува чувството на незадоволство кај граѓаните од економските резултати – очекувањата беа напумпани

Узунов: Останува чувството на незадоволство кај граѓаните од економските резултати – очекувањата беа напумпани

На денешната емисија на ТВ 24 „Тренд Анализа“  во која се зборуваше за економската состојба на Македонија  гостуваа поранешниот министер и универзитетски професор Трајко Славески и Ванчо Узунов актуелен советник во Владата на Зоран Заев за економија.

На новинарско прашање каква е состојбата на економијата за 2018 година и дали се исполнети очекувањата кои ги вети Владата Узунов кажа дека се уште останува чувството на незадоволство кај граѓаните од економската политика и резултатите.

„Перформансите се подобрени особено на приватниот сектор, многу повеќе е влијанието на приватниот сектор во формирањето на БДП но останува кај граѓаните едно чувство на незадоволство , очекувањата  не се  баш остварени   “ –кажа Узунов

Узунов истакна дека при промена на власта  очекувањата биле премногу напумпани односно потенцираше дека  може повеќе и треба да се направи повеќе во делот на економијата.

Најнови вести

Коронавирус