среда, 22. септември 2021. Вести денес: 2
home Вести

УЖАСНИ СНИМКИ ОД ГЕВГЕЛИЈА: Огнените јазици проголтуваат сè пред себе, повторно нашата реакција е задоцнета – Грција нека ни помогне!

УЖАСНИ СНИМКИ ОД ГЕВГЕЛИЈА: Огнените јазици проголтуваат сè пред себе, повторно нашата реакција е задоцнета – Грција нека ни помогне!

Откако попладнево изби голем пожар на потегот меѓу месноста Милци и граничниот премин Богородица, сега се појавија и застрашувачки видео снимки.

Од нив може да се забележи дека ситуацијата излегува од контрола и дека огнените јазици се сериозна закана за сите.

Пожарникарски екипи од Територијалната противпожарна единица Гевгелија со возила и пожарникари се на терен и се борат да се справат со огнот кој поради правецот на дување на ветерот веќе ја зафати боровата шума со интенција да се шири во правец на граничната караула на АРМ, хотелот „Фламинго“ и кон граничниот премин Богородица.

Граѓаните преку социјалните мрежи упатуваат молитви за жителите на Гевгелија, но пишуваат и дека за оваа ситуација мора да има политичка одговорност од страна на власта.

Коронавирус