четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 209
home Вести

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ положија цвеќе на гробот на Есма Реџепова

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ положија цвеќе на гробот на Есма Реџепова

Годишнина од смртта на Есма Реџепова-Теодосиевска!

Денес, заедно со делегација од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го посетив гробот на кралицата на ромската песна, Есма Реџепова-Теодосиевска жена голем амбасадор на Македонија, жена хуманист! За жал денес кога е денот на нејзината смрт, ние бевме единствените кој положивме свежо цвеќе на нејзиниот гроб. Државата го има целосно заборавено ликот и делото на Есма.

И денес кога е годишнина од нејзината смрт, како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ јавно се обврзувам дека идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе го издигне ликот и делото на Есма, ќе изгради достоинствено вечно почивалиште и нема да дозволи никогаш да се заборави Есма!
Бог да ја прости и нека почива во мир!

Годишнина од смртта на Есма Реџепова-Теодосиевска!

Денес, заедно со делегација од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го…

Posted by Жаклина Пешевска on Friday, December 11, 2020

Најнови вести

Локални избори 2021