недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 59
home Вести

Утрово уште една забрана за тешки товарни возила: Особено бидете внимателни на најпознатиот патен правец!

Утрово уште една забрана за тешки товарни возила: Особено бидете внимателни на најпознатиот патен правец!

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила е воведена од 9 чаасот на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража поради интензивни врнежи од снег, соопшти ЈП „Македонијапат“.

Инаку претходно поради интензивни врнежи од снег на патниот правец крак Маврово – Дебар, утрово во 7:30 часот, воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

На останатите патишта во државата сообраќајот се одвива во зимски услови по влажни  коловози, на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот. Слаб снег провејува на планинскиот превој Буково.

Намалена видливост поради магла од 100 до 150 метри има на патните правци Битола – Прилеп, Битола – Демир Хисар, Битола – граничен премин Меџитлија, до 50 метри на патните правци Куманово – Свети Николе и Велес – Градско и од 20 до 30 метри на патниот правец Берово – Виница.

Најнови вести