вторник, 2. март 2021. Вести денес: 108
home Вести

Утрово падна првиот снег на ова зимско туристичко место во соседството- во Македонија снегот доаѓа за неколку дена! (ФОТО)

Утрово падна првиот снег на ова зимско туристичко место во соседството- во Македонија снегот доаѓа за неколку дена! (ФОТО)

На Копаоник во Србија утрово падна првиот снег откако претходно на ова зимско туристичко место во текот на ноќта врнеше дожд.

Снегот започнал да паѓа по три часот утринава, а висок е шест метри.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pedja Jovic (@pedjajovic) on

Температурата во овој момент таму е 0 степени, а во моментов таму има и магла со смалена видливост до 200 метри.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara (@tamarasimonovic032) on

И додека во соседството веќе забелуваат планините, во Македонија туристички центри се уште се без снег.

Денеска сликата таму е вообичаена и само со дожд, додека првиот снег во Маврово се најавува за само неколку денови и тоа на почетокот на декември.

Според ситуацијата најверојатно многу наскоро ќе обели и Попова Шапка.

Најнови вести

Коронавирус