четврток, 4. март 2021. Вести денес: 97
home Вести

Утрово најзагадено Лисиче: Граѓаните секојдневно се трујат, а власта освен празни ветувања нема помрднато со прст (ФОТО)

Утрово најзагадено Лисиче: Граѓаните секојдневно се трујат, а власта освен празни ветувања нема помрднато со прст (ФОТО)

Како и секое зимо така и ова, граѓаните со исти маки- загадениот воздух се повеќе ги труе жителите на речиси сите градови во нашата земја.

Слична е ситуацијата и ова утро каде најзагадена општина во Скопје е Лисиче со 218 ПМ 10 честички на метар кубен, додека на второ место се наоѓа Гази Баба каде загаденоста е 161 ПМ 10 честички на метар кубен.

Од општините во главниот град потоа следуваат Центар и Карпош, додека најзагадени градови во Македонија ова утро се Куманово и Тетово.

Иако граѓаните на нашата земја секојдневно се будат и легнуваат со загаден воздух, власта засега освен празни ветувања, речиси не преземала ништо друго.

Коронавирус