среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 75
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Утрово најстудено Скопје, во Шапка снег со висина од 19 сантиметри

Утрово најстудено Скопје, во Шапка снег со висина од 19 сантиметри

Утрово најниска температура од -3 степени е измерена во Скопје-Петровец и  Берово, -2 во Тетово, Штип, Демир Капија, -1 во Струмица,  Куманово, Скопје, нула во Крива Паланка, Битола, Прилеп, Лазарополе и Скопје Зајчев рид, 2 во Пожране, Маврово, Претор, Тополчани, 3  во Гевгелија, Охрид и Крушево и 4 во Дојран.

Висината на снежната прекривка на Попова Шапка изнесува 19 сантиметри.

Од утре, како што информираат од УХМР, ќе дува засилен северозападен ветер што ќе услови значително опаѓање на дневната температура и расчистување на воздухот.

Времето ќе биде променливо облачно и студено со локални врнежи од снег. Наредните денови  времето ќе биде стабилно и суво  со ниски утрински и дневни  температури.