петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 11
home Вести

Утринска магла, преку ден сончево со мала облачност

Утринска магла, преку ден сончево со мала облачност

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови и со појава на утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од 0 до 8, а дневната од 18 до 24 степени.

Во Скопје, претежно сончево со услови за слаба утринска магла. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 5, а дневната ќе достигне до 19 степени.

Во следните денови ќе преовладува претежно стабилно време со појава на утринска магла по одделни котлини. Во среда, особено во јужните делови, а во петок и сабота на повеќе места ќе има услови за повремени врнежи од дожд. Во петок и за време на викендот ќе дува засилен, повремено силен северен ветер.

Коронавирус