среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 139
home Вести

Утре во Скопје протест за Диво Насеље

Утре во Скопје протест за Диво Насеље

По повод 9-ти мај, денот на борбите во кумановското „Диво Насеље”, се организира протест под мотото „Против двојни стандарди и против дискриминација и сегрегација на Албанците” пишува Шења.

Како што вели Шпетим Положани, протестот е организиран од Здружението за политички затвореници, заедно со Советот на семејства на лица кои се затворени со строги казни, вклучувајќи ја и групата “Диво Насеље”.

Протестот започнува во 13 часот, од плоштадот Скендербег во Скопје и ќе трае до судот.

Коронавирус