среда, 23. септември 2020. Вести денес: 69
home Вести

Утре се палат коледарските огнови- ова се народните обичаи

Утре се палат коледарските огнови- ова се народните обичаи

Утре се палат коледарски огнови.

Коледарските огнови се предвесник на Бадник.

Ова е стара македонска традиција, вечерта пред Бадник да се дочека надвор, крај оган, со чашка греена ракија во рацете, со погача, со македонски песни, со желби за здравје и бериќет.

Иако според толкувањата на црквата овие обичаи се пагански, граѓаните ги практикуваат како можност за дружење пред божиќните празници.

Коронавирус