сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 27
home Вести

УТРЕ Е ПАВЛОВДЕН- еве што се верува дека ќе ви се случи ако ве полази пајак на овој ден

УТРЕ Е ПАВЛОВДЕН- еве што се верува дека ќе ви се случи ако ве полази пајак на овој ден

По Претовден, утре е големиот православен празник Павловден кој се празнува на 13 јули.

На Павловден именден слават тие што го носат името Павле, Пајо, Павлина и сл. иако и претходниот ден може да се сретне празнување на овие имендени, затоа што претходниот ден се празнува споменот на двајцата апостоли.

На Павловден жените повеќе му посветуваат внимание од Петровден.

Во некои места на овој ден не се работи за да не се дојде до контакт со пајаци, да не го каснат некого при полските работи, жетва, врзување снопови, и слично.

Се верува дека човек каснат од пајак на овој ден тешко ќе оздрави. Затоа овој ден е познат и како Пајаковден.

Најнови вести