понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Утре е источен петок- првиот по Велигден, еве зошто овој ден е важен за болните

Утре е источен петок- првиот по Велигден, еве зошто овој ден е важен за болните

Првиот петок по Велигден се смета за посебен, бидејќи на полноќ започнува источен петок и се смета дека на тој ден се случуваат чуда.

По традиција првиот четврток и петок по Велигден во манастирскиот комплекс „Свети Димитрија“, која се наоѓа на неколку километри од Велес, православните христијани вечерва и утре го празнуваат празникот Источен Петок-Балаклија, посветен на Пресвета Богородица.

Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитрија“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.

Манастирот Свети Димитрија има интересна историја, бидејќи пет века бил затрупан под земја, за да биде сочуван од османлиите. Во 1820 година откако на сон му се јавил на еден воденичар Петар Здравев повторно е откопан и ја догледува светлината на денот. Велешани со години наназад ја чуваат оваа традиција и масовно по Велигден на манастирската слава го посетуваат манастирот и околните цркви.

Имено, тој ден е посветен на Богородица, а уште и се вика Извор на лекувањето, па затоа верниците одат на најблискиот извор и се измиваат верувајќи дека ќе се излечат од разни болести.

Најнови вести

Коронавирус