петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 32
home Вести

Уставен суд во среда ќе одлучува дали ќе има постапка за Собранието и распишувањето на изборите

Уставен суд во среда ќе одлучува дали ќе има постапка за Собранието и распишувањето на изборите

Во среда по седницата на Уставниот суд, ќе имаме работен состанок на кој судиите ќе заземе став дали да ја прифатиме иницијативата и под службена должност да поведеме постапка за распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите, изјави за претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за ТВ 24.

Мурати не сакаше да прејудицира каква ќе биде одлуката, вели дека дали ќе се поведе постапка, ќе зависи од мнозинството судии.

-Ќе разговараме и анализираме и на крајот ќе гласаме, вели Мурати.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија