четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 110
МЕГА БОМБА

АУДИО: Објавена нова бомба за Заев – „Маме ќе им e*aм на сите што ќе влезат кај мене во коалиција“

home Вести

Уште една убава вест за пензионерите во Македонија

Уште една убава вест за пензионерите во Македонија
Photo: Marijan Susenj/PIXSELL

Од петок пензионерите повторно ќе можат да се возат бесплатно со јавниот превоз во Скопје вторник, петок, сабота и недела. Од ЈСП „Скопје“ апелираат за рационално користење на превозот и на задолжително носење на заштитна маска согласно уредбите на Владата за заштита од КОВИД-19.

Бесплатниот автобуски превоз за пензионерите беше укинат на 11 март како дел од мерките на Владата со цел да се спречи понатамошно ширење на коронавирусот.

И покрај тоа што според протоколите на Владата во јавниот превоз задолжително е носење на заштитна маска, голем број граѓани не ја почитуваат мерката.

Градоначалникот Петре Шилегов минатата недела прашан зошто се дозволува во јавниот превоз граѓаните да се возат без маски и без да почитува дистанца кажа дека не може секој граѓанин возачите во ЈСП „Скопје“ да го контролираат.

„Не можеме на секој човек да му залепиме човек кој ќе го потсетува да се придржува кон основната култура кога епидемијата е во прашање. Ние имаме пропишан пропис кој бара во јавниот живот и во јавниот превоз да се носи лична заштитна опрема. За жал дисторзијата на системот почна да се случува од моментот кога министерот за внатрешни работи Наќе Чулев кажа дека нема да ги казнува граѓаните што не носат маска и тоа остави впечаток кај граѓаните дека нема потреба да се носи заштита оти пандемијата помина“, рече Шилегов.

Парламентарни избори 2020