четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 191
home Вести

Уште една помош од Унгарија за Македонија

Уште една помош од Унгарија за Македонија

Унгарија испрати донација во вид на заштитна опрема од  Кина до Македонија со цел борба против коронавирусот.

Унгарија обезбеди помош за да се донесе донацијата до Скопје, која ќе се користи во борба против пандемијата од коронавирусот. Ова е уште еден доказ дека Унгарија е спремна да им помогне земјите од северен Балкан во нивната борба со КОВИД-19, информираат од Министерството за надворешни работи на Унгарија.

-Го поздравуваме членството на Македонија во НАТО, како и почеток на преговорите за прием во ЕУ и остануваме подготвени да ја обебедиме потребната поддршка за европска интеграција на земјата, велат од МНР на Унгарија.

Најнови вести

Коронавирус