петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 153
home Вести

Уште еден земјотрес вечерва ја стресе Македонија

Уште еден земјотрес вечерва ја стресе Македонија

Вечерва во 22:14 часот во дебарско почувствуван е земјотрес, кој ги вознемири посебно жителите во Дебар, каде истиот беше и најсилно почувствуван.

Земјотресот кој ги вознемири дебарчани бил со епицентар во Албанија, со јачина од 4,8 степени.

Инаку, слаб земјотрес вечерва имаше и меѓу Пехчево и Берово. Станува збор за земјотрес со јачина 1,9 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е меѓу градовите Берово и Пехчево, на длабочина од 6 километри.