петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 183
home Вести

Урсула фон дер Лајен ја прими првата доза вакцина

Урсула фон дер Лајен ја прими првата доза вакцина

Претседателката на Европската Комисија попладнево преку Твитер информираше дека денеска ја примила првата доза на вакцина против Ковид-19.

-Откако ја надминавме стапката на сто милиони вакцинации во ЕУ, многу сум среќна што ја добив првата доза против Ковид-19 денеска. Вакцинацијата и натаму ќе се забрза затоа што испораките се забрзуваат. Што побргу се вакцинираме толку побргу ќе ја ставиме пандемијата под контрола, напиша фон дер Лајен, но не прецизираше која вакцина ја примила.

Коронавирус