среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Уметниците со месеци не земале плата- актерката Жугиќ со прашање до колегите: Ќе излеземе ли на 1 септември на протест? (ФОТО)

Уметниците со месеци не земале плата- актерката Жугиќ со прашање до колегите: Ќе излеземе ли на 1 септември на протест? (ФОТО)

Актерката Јелена Жугиќ преку статус на Фејсбук денеска пишува дека колегите уметници немаат земено плата веќе со месеци.

-Колеги културњаци, плата??? Ќе искачаме на први септември пред Министерство за култура или ќе чекаме ноември?, прашува Жугиќ преку статус на Фејсбук.

Инаку додека уметниците во оваа земја се на удар на оваа власт, во Собранието мнозинството предводено од СДСМ вчера изгласа дури пет потпретседатели на истото кои ќе добиваат дополнителни приходи и до 20 илјади денари месечно плус останати трошоци.

Коронавирус