вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 65
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Умерен интензитет на сообраќајот надвор од градските средини

Умерен интензитет на сообраќајот надвор од градските средини

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.

На регионалниот патен правец Р2431 Штип – с.Аргулица – Плачковица (детско одморалиште) на делот од крак за с. Прналија 500 м. после аеродромот, спрема викенд населбата (28050 км.), сообраќајот е во прекин поради оштетување на патот во должина од 50м. На самото место поставена е вертикална сообраќајна сигнализација.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Најнови вести